Jak urządzić ogród przed domem - pomysł i aranżacje ogródka

Jak urządzić ogród przed domem - pomysł i aranżacje ogródka

Sezon wakacyjny w pełni, co sprzyja długim, błogim godzinom spędzonym w zaciszu własnego ogródka. Milej się przebywa w ogrodzie, który jest zadbany, zaaranżowany z pomysłem i pełen różnorodności. Jak urządzić ogród przed domem, tak aby wszystkich zachwycił, a czas spędzony w nim był prawdziwym relaksem?

Przede wszystkim dobry plan

Na początku urządzania naszego ogrodu, warto przygotować projekt. Należy uwzględnić nie tylko obszar za domem, w którym to spędzamy zapewne większość czasu, gdyż jest niewidoczny dla osób z zewnątrz, ale również przed domem. Po dokładnym przemierzeniu metrażu dobrze jest przemyśleć, jak chcemy zaaranżować naszą przestrzeń.

Nawet gdy nasz ogród nie jest zbyt dużych wymiarów, nie musimy się obawiać dużej ilości roślin. Poza klasycznym ogrodem można również zdecydować się na wiszące kwiaty – w ozdobnych doniczkach lub na specjalnych półkach mogą prezentować się naprawdę świetnie.

Gdy zastanawiamy się, jak urządzić ogród przed domem, należy przede wszystkim określić, jaki styl nas interesuje: minimalistyczny, angielski, a może prowansalski? Pozwoli to na wybranie konkretnych roślin i rozplanowanie ich na przestrzeni. Następnie należy określić warunki, których potrzebują rośliny do jak najlepszego wzrostu – ważna jest również ich sezonowość oraz gleba.

Nie możemy zapomnieć, że podstawą kompozycji ogrodu, jest nie tylko jego łady wygląd, ale też funkcjonalność. Jest to przecież miejsce spotkań z przyjaciółmi i odpoczynku po dniu pracy. Dlatego też podczas planowania, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny, tak, by każdy tam znalazł swoje idealne miejsce.

Praktyczne porady

Gdy nie wiemy, jak urządzić ogród przed domem, warto zastosować kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym będzie zachwycał wszystkich gości:
• W większości ogrodów świetnie prezentują się rośliny o różnej wysokości oraz te o małych listkach i kwiatach i listkach,
• Jeśli zależy nam na powiększeniu przestrzeni, wyższe kwiaty należy zasadzić blisko domu,
• Dobrze jest zadbać o kolorystykę, tak aby była różnorodna i zawierała dużo zieleni,
• Nie powinno się sadzić obok siebie kwiatów, które mają zbliżone wymagania względem gleby,
• W sytuacji, gdy wśród kwiatów znajdują się takie, które szybko przekwitają i tracą swój urok, warto je umieścić obok bujnych kwiatów, które odwrócą uwagę oglądających.

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *