Jak wyczyścić obrazy olejne?

Jak wyczyścić obrazy olejne?

Obrazy wiszą od lat na ścianach w każdym domu. Dekoracja ta sprawia, że miejsce naszego zamieszkania staje się przytulne. Mogą być rodzinną pamiątką, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie lub prezentem otrzymanym w dniu ślubu. Bez względu na wiek obrazu ściennego, o każdy powinno się odpowiednio zadbać. Chcesz dowiedzieć się jak wyczyścić obrazy olejne tak, by ich nie zniszczyć, a w niedrogi sposób przywrócić im dawną świeżość? Ten artykuł może się okazać pomocny.

Olejne płótna

Czyszczenie obrazów powinno zacząć się od doboru odpowiedniego materiału, dzięki któremu pozbędziemy się kurzu. Znajdujący się kurz na starych obrazach można zdjąć za pomocą spranej, jedwabnej ściereczki, która nie pozostawi na nich włosków. ale również przy użyciu miękkiej, syntetycznej gąbki. Za każdym razem powinno się opłukać i odcisnąć gąbkę w ciepłej wodzie. Można także użyć miotełki do kurzu. Czasami może to jednak nie przynieść wystarczających i zadowalających efektów, dlatego warto płótno przetrzeć.

Jeśli zastanawiasz się jak wyczyścić obrazy olejne w taki sposób, aby nie zniszczyć ich środkami chemicznymi, a powierzchnia obrazu nie jest jeszcze popękana, możesz wcześniej przygotować sobie płyn z surowych ziemniaków. Wystarczy obrać ze skórki trzy ziemniaki, zetrzeć tak jak na placki ziemniaczane oraz zalać dwoma litrami wody. Następnie lekko podgrzewać mieszając, ale nie gotując. Garnek wystarczy odstawić na noc w ciepłe miejsce. Potem obraz można umyć normalnie tak, jak wodą.

Podczas czyszczenia warto jednak zwracać szczególną uwagę na pęknięcia w obrazie. Jeśli wilgoć z naszej ściereczki dostanie się pod spód, nic dobrego z tego nie wyniknie. Takie miejsca lepiej omijać.

Ramy obrazu olejnego

Powinno się je odświeżać bardzo starannie uważając, by nie zabrudzić płótna. Lepiej zakryć je kawałkiem tektury lub grubego papieru o wielkości odpowiadającej samego obrazu. W ten sposób uchronimy je przed uszkodzeniem. Jeśli nieodpowiednio dobierzemy materiał do czyszczenia, niestety możemy dokonać zniszczeń.

W tym celu można użyć łyżeczki bezbarwnej pasty do podłóg rozpuszczonej w kąpieli wodnej. Następnie nanieść pastę na czysty pędzelek i pomalować ramę. Po upływie jednej lub nawet dwóch godzin wypolerować miękką, wełnianą szmatką.

Ruchy jakie powinno się wykonywać podczas czyszczenia to delikatne przecieranie, ale jednocześnie unikanie tarcia małych fragmentów obrazu. Po każdym przetarciu powinno się opłukać ściereczkę z kurzu. Zabrudzenia przez muchy i pająki można przemyć letnim piwem.

Send a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *